J1181CS12VDC.80
DigiKey Part Number
2449-J1181CS12VDC.80-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J1181CS12VDC.80
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J1181CS12VDC.80 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
380VAC, 110VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3800VA, 1100W
Coil Resistance
180 Ohms
Coil Current
66.7 mA