J116F11AW12VDCS1.5
DigiKey Part Number
2449-J116F11AW12VDCS1.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J116F11AW12VDCS1.5
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J116F11AW12VDCS1.5 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
50 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
13850VA
Coil Resistance
96 Ohms
Coil Current
125 mA