J115F11C48VDCS6.6
DigiKey Part Number
2449-J115F11C48VDCS6.6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F11C48VDCS6.6
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 48V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 48VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J115F11C48VDCS6.6 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
36 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
40 A
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
9600VA, 1120W
Relay Type
Coil Current
12.5 mA
Coil Resistance
3.84 kOhms