EH12NMB7BX
DigiKey Part Number
2449-EH12NMB7BX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EH12NMB7BX
Description
SWITCH PB SPST-NO 2A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Anti-Vandal Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
48 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Color - Actuator/Cap
Blue
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type
Panel Mount, Front
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.00mm Dia
Type
Anti-Vandal
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Circuit
Mechanical Life
500,000 Cycles
Switch Function
Off-Mom
Electrical Life
200,000 Cycles
Current Rating (Amps)
2A (DC)