CT1102V3.15F160 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2449-CT1102V3.15F160-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CT1102V3.15F160 |
Description | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Tactile Switch SPST-NO Side Actuated Through Hole, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CT1102V3.15F160 Models |
Category | Actuator Length, Right Angle 3.15mm |
Mfr | Actuator Orientation Side Actuated |
Series | Termination Style PC Pin |
Packaging Bulk | Outline 6.00mm x 6.00mm |
Part Status Active | Illumination Non-Illuminated |
Circuit SPST-NO | Operating Force 160gf |
Switch Function Off-Mom | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 50VDC | Actuator Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
Actuator Type Standard | Switch Travel 0.25mm |