BH19NBUBB
DigiKey Part Number
2449-BH19NBUBB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BH19NBUBB
Description
SWITCH PB SPST 1A 125VAC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
36 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Color - Actuator/Cap
Blue
Packaging
Tray
Illumination Type, Color
LED, Blue
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
3.3 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder Lug
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.00mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
1A (AC), 2A (DC)
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V