A31CCQ12VDC1
DigiKey Part Number
2449-A31CCQ12VDC1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A31CCQ12VDC1
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A31CCQ12VDC1 Models
Category
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Must Release Voltage
1.2 VDC
Series
Operate Time
7 ms
Packaging
Tray
Release Time
5 ms
Part Status
Active
Mounting Type
Socketable
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Current
150 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Coil Power
1.8W
Contact Rating (Current)
60 A
Coil Resistance
80 Ohms
Switching Voltage
75VDC - Max