A2M1ASQ12VDC1.6R
DigiKey Part Number
2449-A2M1ASQ12VDC1.6R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A2M1ASQ12VDC1.6R
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A2M1ASQ12VDC1.6R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Operate Time
7 ms
Series
Release Time
5 ms
Packaging
Tray
Features
Resistor, Sealed - Fully
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current
133.3 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.6W
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Resistance
90 Ohms
Switching Voltage
75VDC - Max
Base Product Number
Must Operate Voltage
8.4 VDC