A161CS12VDC.64
DigiKey Part Number
2449-A161CS12VDC.64-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A161CS12VDC.64
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 25A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A161CS12VDC.64 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Operate Time
10 ms
Series
Release Time
5 ms
Packaging
Tube
Features
Sealed - Fully
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Coil Type
Non Latching
Termination Style
PC Pin
Coil Current
53.3 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Coil Power
640mW
Contact Rating (Current)
25 A
Coil Resistance
225 Ohms
Switching Voltage
20VDC - Max
Base Product Number
Must Operate Voltage
8.4 VDC