TR160MA360-11E13 VI
DigiKey Part Number
2034-TR160MA360-11E13VI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR160MA360-11E13 VI
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 160W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36V 160 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Household Appliances, Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.91" L x 2.76" W x 1.50" H (150.0mm x 70.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output
36V
Approval Agency
CE, cURus, FCC, TUV, UL
Current - Output (Max)
4.44A
Standard Number
60335-1; 60601-1
Power (Watts)
160 W