EC7BW18-72S15-ECRT
DigiKey Part Number
2034-EC7BW18-72S15-ECRT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC7BW18-72S15-ECRT
Description
DC/DC CONVERTER 15V 20W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 15V 1.33A 160V Input
Category
Power (Watts)
20W
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
88%
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
10V
Size / Dimension
4.45" L x 2.33" W x 0.85" H (113.0mm x 59.2mm x 21.6mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Number of Outputs
1
Standard Number
50155; 62368-1
Voltage - Output 1
15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.33A