EC7BW18-72D24-ECRT
DigiKey Part Number
2034-EC7BW18-72D24-ECRT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC7BW18-72D24-ECRT
Description
DC/DC CONVERTER +/-24V 20W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 2 Output 24V -24V 417mA, 417mA 160V Input
Category
Current - Output (Max)
417mA, 417mA
Power (Watts)
20W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
88%
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
10V
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
4.45" L x 2.33" W x 0.85" H (113.0mm x 59.2mm x 21.6mm)
Number of Outputs
2
Voltage - Output 1
24V