969M101-14-8-050
DigiKey Part Number
969M101-14-8-050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
969M101-14-8-050
Description
CBL RIBN 8COND FLAT CLEAR 50'
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Clear 8 Conductors Flat Cable 50.0' (15.24m)
Category
Ribbon Width
1.160" (29.46mm)
Voltage
20 kV
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Number of Conductors
8
Length
50.0' (15.24m)
Wire Gauge
14 AWG
Insulation Resistance
200MOhm
Shielding
Unshielded
Current Rating (Amps)
27 A
Ribbon Thickness
0.190" (4.83mm)