HDR100IMP40F-G-V-TH
HDR100IMP40F-G-V-TH
HDR100IMP40F-G-V-TH
DigiKey Part Number
HDR100IMP40F-G-V-TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDR100IMP40F-G-V-TH
Description
CONN HDR 40POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Category
Pitch - Mating
Mfr
Number of Rows
1
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Termination
Part Status
Active
Fastening Type
Push-Pull
Connector Type
Contact Finish - Mating
Contact Type
Female Socket
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Style
Board to Board
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)