CQT1-12.000
DigiKey Part Number
315-CQT1-12.000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQT1-12.000
Description
TAPE FILM AMBER 12"X36YDS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Film Tape Silicone Adhesive Amber 12.00" (304.80mm) X 108' (32.9m) 36 yds
Category
Thickness - Adhesive
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Thickness - Backing, Carrier
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Series
Width
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bulk
Length
108' (32.9m) 36 yds
Part Status
Active
Color
Amber
Tape Type
Film
Temperature Range
-100°F ~ 500°F (-73°C ~ 260°C)
Adhesive
Silicone
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polyimide
Shelf Life
36 Months
Thickness
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)