UPE0E561MNN6308 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
560 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 7mOhm 5000 Hrs @ 105°C
UPE0E561MNN6308
DigiKey Part Number
4191-UPE0E561MNN6308-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPE0E561MNN6308
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2.5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chinsan (Elite)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
2.5 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm