PJ2W220MBD1620 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 4,100
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 5,925
Datasheet
Nichicon
In Stock: 503
22 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
PJ2W220MBD1620
DigiKey Part Number
4191-PJ2W220MBD1620-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJ2W220MBD1620
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
290 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
435 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C