PG2S271MND2545Y
DigiKey Part Number
4191-PG2S271MND2545Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG2S271MND2545Y
Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.27 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.461 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C