GS2W471MW43045A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 32
Datasheet
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 500mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
GS2W471MW43045A
DigiKey Part Number
4191-GS2W471MW43045A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GS2W471MW43045A
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.62 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C