GS2E561MW42535R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 187
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
560 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 360mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
GS2E561MW42535R
DigiKey Part Number
4191-GS2E561MW42535R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GS2E561MW42535R
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.5 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C