EY1V332MNN1836
DigiKey Part Number
4191-EY1V332MNN1836-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EY1V332MNN1836
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 70mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.532 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.22 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C