ED1V221MP50812E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 5,351
Datasheet
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
TDK
In Stock: 1
Surge
In Stock: 770
Nichicon
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ED1V221MP50812E
DigiKey Part Number
4191-ED1V221MP50812ECT-ND - Cut Tape (CT)
4191-ED1V221MP50812ETB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED1V221MP50812E
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
375 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
750 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
87 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C