KTF101B104K31N0T00 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 5,866
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 3,425
Datasheet
Direct
KEMET
TDK
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Upgrade
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
KTF101B104K31N0T00
DigiKey Part Number
KTF101B104K31N0T00-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTF101B104K31N0T00
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KTF101B104K31N0T00 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)