HHXE160ARA820MF61G
DigiKey Part Number
565-HHXE160ARA820MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXE160ARA820MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXE160ARA820MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXE160ARA820MF61G
Description
CAP ALUM HYBRID 82UF 20% 16V SMD
Detailed Description
82 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 45mOhm 2000 Hrs @ 135°C
EDA/CAD Models
HHXE160ARA820MF61G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
82 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C