HHXC500GRA470MHA0G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 12,173
Datasheet
Parametric Equivalent
NextGen Components
In Stock: 20,000
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 915
Nichicon
In Stock: 574
Nichicon
47 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 4000 Hrs @ 125°C
HHXC500GRA470MHA0G
DigiKey Part Number
565-HHXC500GRA470MHA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXC500GRA470MHA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXC500GRA470MHA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXC500GRA470MHA0G
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
125 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.25 A @ 100 kHz
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C