EMHL250ARA331MJA0G
DigiKey Part Number
565-EMHL250ARA331MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMHL250ARA331MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMHL250ARA331MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMHL250ARA331MJA0G
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 200mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMHL250ARA331MJA0G Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
409.2 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
440 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C