ELXY250ELL390MEB5D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 4,017
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1,820
Datasheet
Similar
Nichicon
Nichicon
39 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ELXY250ELL390MEB5D
DigiKey Part Number
565-ELXY250ELL390MEB5D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY250ELL390MEB5D
Description
CAP ALUM 39UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
65.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
163 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
750 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C