ELXY160ELL821MJ25S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1,309
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Direct
Panasonic Industry
Nichicon
In Stock: 85
Similar
Similar
Nichicon
In Stock: 399
In Stock: 362
In Stock: 308
820 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ELXY160ELL821MJ25S
DigiKey Part Number
565-1777-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY160ELL821MJ25S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXY160ELL821MJ25S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
756 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.26 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
52 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C