ELHU451VSN681MR45S
DigiKey Part Number
565-ELHU451VSN681MR45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELHU451VSN681MR45S
Description
CAP ALUM 680 UF 20% 450V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.22 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.9526 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C