EKZN6R3ELL223MM40S
DigiKey Part Number
565-4042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN6R3ELL223MM40S
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZN6R3ELL223MM40S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
4.216 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.96 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
11 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C