EKZN630ELL391MK20S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1,666
Datasheet
Direct
Rubycon
Direct
Rubycon
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Nichicon
390 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKZN630ELL391MK20S
DigiKey Part Number
565-4092-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN630ELL391MK20S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZN630ELL391MK20S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
995 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.99 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
33 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C