EKZM160ELL471MHB5D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 5,472
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Chinsan (Elite)
In Stock: 736
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EKZM160ELL471MHB5D
DigiKey Part Number
565-3568-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZM160ELL471MHB5D
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZM160ELL471MHB5D Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
472.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
945 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
56 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C