EKZH350ETD470ME11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 5
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 688
Direct
Rubycon
In Stock: 0
In Stock: 2,439
In Stock: 860
Würth Elektronik
Chinsan (Elite)
In Stock: 560
Chinsan (Elite)
In Stock: 557
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EKZH350ETD470ME11D
DigiKey Part Number
565-EKZH350ETD470ME11DCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKZH350ETD470ME11DTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZH350ETD470ME11D
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
132 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
330 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
240 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C