EKZE500ETD561MK25S
DigiKey Part Number
565-EKZE500ETD561MK25SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKZE500ETD561MK25STB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE500ETD561MK25S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.205 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.41 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
23 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C