EKZE250ELL681MJ20S
DigiKey Part Number
565-1679-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE250ELL681MJ20S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZE250ELL681MJ20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.092 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.82 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
23 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C