EKZE101ELL820MJ20S
DigiKey Part Number
565-EKZE101ELL820MJ20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE101ELL820MJ20S
Description
CAP ALUM 100V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZE101ELL820MJ20S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
320 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
800 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
84 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C