EKY-350ELL471MK15S
DigiKey Part Number
565-EKY-350ELL471MK15S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-350ELL471MK15S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKY-350ELL471MK15S Models
Ripple Current @ Low Frequency
725 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.45 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
49 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C