EKY-250ETE102MK20S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 398
Datasheet
In Stock: 6
In Stock: 417
In Stock: 1,000
In Stock: 792
Upgrade
Nichicon
In Stock: 439
Würth Elektronik
In Stock: 460
Würth Elektronik
In Stock: 85
Nichicon
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKY-250ETE102MK20S
DigiKey Part Number
565-EKY-250ETE102MK20SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKY-250ETE102MK20STB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-250ETE102MK20S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
1.14 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
35 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C