EKMT421VSN681MA50S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 232
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 80
Rubycon
In Stock: 55
TDK
In Stock: 560
TDK
In Stock: 60
In Stock: 313
Nichicon
In Stock: 104
Nichicon
In Stock: 100
680 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKMT421VSN681MA50S
DigiKey Part Number
EKMT421VSN681MA50S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMT421VSN681MA50S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMT421VSN681MA50S Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.433 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.067" (52.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C