EKMT421VSN391MR45S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 10
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 196
Rubycon
Rubycon
In Stock: 195
TDK
TDK
In Stock: 300
Nichicon
In Stock: 328
Chinsan (Elite)
In Stock: 74
390 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKMT421VSN391MR45S
DigiKey Part Number
EKMT421VSN391MR45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMT421VSN391MR45S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMT421VSN391MR45S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.32 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.3176 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C