EKMG101ETD100MF11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 173
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 4,397
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 2
Upgrade
Nichicon
In Stock: 533
10 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG101ETD100MF11D
DigiKey Part Number
565-3338-1-ND - Cut Tape (CT)
565-3338-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG101ETD100MF11D
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
54 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
97.2 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C