EKHU501VSN121MQ25S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
New Product
120 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKHU501VSN121MQ25S
DigiKey Part Number
565-EKHU501VSN121MQ25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHU501VSN121MQ25S
Description
CAP ALUM 120 UF 20% 500V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
930 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.2369 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C