CMDFSHC5-100 TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMDFSHC5-100TR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CMDFSHC5-100TR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CMDFSHC5-100TR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMDFSHC5-100 TR13 PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A SMC
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount SMC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
SMC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 5 A