BZX84C15 BK PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Central Semiconductor Corp
In Stock: 4,992
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 14,418
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 558
In Stock: 346
MCC (Micro Commercial Components)
Zener Diode 15 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23
BZX84C15 BK PBFREE
DigiKey Part Number
1514-BZX84C15BKPBFREE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C15 BK PBFREE
Description
DIODE ZENER 15V 350MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms