1.5SMC160A TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1.5SMC160ATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-1.5SMC160ATR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-1.5SMC160ATR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC160A TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
219V Clamp 6.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
136V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
152V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
219V