LIC0820Q3R8256
DigiKey Part Number
4688-LIC0820Q3R8256-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LIC0820Q3R8256
Description
CAP LITHIUM HYB 25F 3.8V 8*20
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 300mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Packaging
Box
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
25 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 1kHz