SPDC242401
DigiKey Part Number
1864-1419-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPDC242401
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPDC242401 Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
94%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.49" L x 1.77" W x 4.88" H (114.0mm x 45.0mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
Approval Agency
CE, cULus, cURus
DC Voltage - Input (Max)
375V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V