RGC3P60I65EDFP
DigiKey Part Number
1864-2896-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC3P60I65EDFP
Description
600V 3X65A 1200VP-OTP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Contactor 3PST-NO (3 Form A) 65 A 180 ~ 660V Chassis Mount, DIN Rail Screw Terminal
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RGC3P60I65EDFP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
AC, Proportional Control
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Load Current
65 A
Series
Voltage - Input
0 ~ 20mA
Packaging
Bulk
Voltage - Load
180 ~ 660V