GMB631PC15 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1864-1315-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GMB631PC15 |
Description | CIR BRK THERM-M 15A 240VAC/60VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Circuit Breaker Thermal Magnetic 15A 240 V AC 60 V DC Lever DIN Rail |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - AC 240 V |
Manufacturer Carlo Gavazzi Inc. | Voltage Rating - DC 60 V |
Series | Actuator Type Lever |
Packaging Box | Number of Poles 1 |
Part Status Active | Illumination None |
Mounting Type DIN Rail | Approval Agency CSA C22.2 No 5, IEC 60947-2, UL489 |
Breaker Type Thermal Magnetic | Base Product Number |
Current Rating (Amps) 15A |