DMF4B5R5G105M3DTA0
DigiKey Part Number
5450-DMF4B5R5G105M3DTA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMF4B5R5G105M3DTA0
Description
CAP 1000MF 5.5V -40-+70C
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V 3-SMD 50mOhm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 1kHz
Manufacturer
CAP-XX Ltd Supercapacitors
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
3-SMD
Part Status
Active
Size / Dimension
1.181" L x 0.551" W (30.00mm x 14.00mm)
Capacitance
1 F
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Voltage - Rated
5.5 V